HATAY KIRIKHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) Ankara/Kahramankazan Merkez Yerleşkesi'ne teknik gezi düzenlendi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) Ankara/Kahramankazan Merkez Yerleşkesi'ne teknik gezi düzenlendi.

Kırıkhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Ekibi tarafından hazırlanan "Amanos'un Burçlarından Göklerdeki İstikbale Doğru" projesi kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemal CEYLAN'ın ve şube müdürlerimiz Sayın H. Abdullah DİNÇ, Sayın Erkan KIZILTAŞ'ın katılımı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) Ankara/Kahramankazan'daki merkez yerleşkesine teknik gezi düzenlendi.  Gerçekleştirilen gezi ile gençlerimizin hayatlarında unutamayacakları bir deneyim yaşamalarına, milli ve yerli teknolojiye olan ilgilerini artırmaya ve Türkiye'nin havacılık ve uzay alanındaki potansiyelini keşfetmelerine imkân sağlandı.

Ankara'ya bir gün önceden götürülen öğrenciler, Etimesgut ilçesinde bulunan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi Pansiyonunda konakladılar. Bu konaklama, öğrencilerin gezi öncesinde dinlenmeleri ve heyecanlarını paylaşmaları için önemli bir fırsat sağladı.

Ertesi gün, öğrenciler TUSAŞ'ın Kahramankazan Merkez Yerleşkesine götürüldü. Gezi programı, öğrencilerin ilgisini çekecek ve bilgi edinmelerini sağlayacak şekilde titizlikle planlandı. Öğrenciler, önce TUSAŞ satış mağazasına götürüldü ve isteyenler burada alışveriş yapma imkânı buldular. Daha sonra, rehber eşliğinde TUSAŞ'ın genel merkezine giriş yapıldı ve öğrencilere kahvaltı ikram edildi.

Kahvaltının ardından, öğrencilere TUSAŞ yerleşkesi, üretilen ürünler, havacılık ve uzay alanında bir seminer verildi. Seminer, öğrencilerin bu alandaki bilgilerini artırmalarını ve gelecekteki kariyer tercihlerine yönelik fikir edinmelerini sağladı. Ardından, öğrenciler üretim hatlarını gezerek ilgili hattın mühendis ve teknikerlerinden detaylı bilgiler alarak, TUSAŞ'ın milli ve yerli olarak ürettiği Anka ve Aksungur SİHA'ları, Atak-II, Gökbey Helikopterleri, Hürkuş ve Milli Muharip Uçağımız KAAN'ın yanı sıra üretim, onarım ve modernizasyonu yapılan Atak T129, Skorsky Helikopterleri, F16 uçakları ile Airbus, Boeing gibi firmalara ait uçakların üretilen parçalarını yakından inceleme fırsatı buldular.

Gezi sonunda, öğrencilere özel hediyeler verildi ve öğle yemeği yenildi. Bu öğle yemeğinin ardından, öğrencilerin TUSAŞ gezisi sona erdi ve unutulmaz anılarla dolu bir deneyim yaşamış oldular. Gezi, öğrencilerin milli ve yerli teknolojiye olan ilgilerini artırmalarına ve Türkiye'nin havacılık ve uzay alanındaki potansiyelini keşfetmelerine ve kariyer tercihlerine yönelik fikir edinmelerine önemli bir katkı sağladı.

11-05-202411-05-202411-05-202411-05-202411-05-202411-05-202411-05-202411-05-202411-05-2024

Yeni Mahalle 99. Sokak Dış Kapı No 4 - (0326) 344 1011

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.